زندگینامه

دکتر ذبیح نیکفر در شهریور ماه 1344 در لیالستان واقع در شرق شهرستان لاهیجان در خانواده ای متدین و زحمتکش از قشر کشاورز جامعه ، متولد شد. وی دوره ی نوجوانی را تاپایان مقطع راهنمایی در زادگاه خود گذرانیده و سپس دوره ی متوسطه را در دبیرستان شهید مصطفی خمینی (ره) پایان رسانیدکه مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی ایران بوده است.

سالها ی پایانی دبیرستان ایشان مصادف با آغاز دوره دفاع مقدس بود؛ وی از سال 1361 برای دفاع از سرزمین ایران اسلامی و دستاوردهای انقلاب اسلامی بر خود واجب دیده و با حضور فعال و متناوبی همچون دیگر رزمندگان غیور میهن مان برای دفاع از آرمان های انقلاب ، جان در طبق اخلاص نهاده و به جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافت.

ایشان همزمان با حضور در دفاع مقدس با مطالعه و مشارکت فعّال در انجمن های مذهبی و فرهنگی مساجد در ارتقاء سطوح علمی خود کوشید و تحصیلات عالی خود را در سال 1363 در مراکز تربیت معلم آغاز نمود و پس از پایان این دوره به عنوان دبیر در مدارس شهرستان لاهیجان مشغول به کارشد. تلاش بی وقفه در جهت آموزش و فرهنگ سازی و تربیت جوانان متعهد و متدّین ، تجربه های زیادی را برای ایشان به ارمغان آورده و وی مجدداً برای ارتقای علمی خود در سال 1370 وارد دانشگاه علوم پزشکی گیلان شد. وی پس از کسب مدرک پزشکی به عنوان همکار پزشک در مدارس مشغول به انجام وظیفه گردید. سپس در ارتقای سطح بهداشت جامعه شامل: خانواده ها، دانش آموزان، همکاران شاغل، بازنشستگان تلاش بی وقفه و مورد زبانزد قرار گرفت، و این تلاش وی تاکنون به صورت رایگان ادامه دارد. ایشان در کسوت پزشک عمومی با سازمان ها و نهادهایی مثل هلال احمر، کمیته ی امداد امام خمینی(ره)، بدون هیچگونه چشم داشتی به خدمت رسانی اقشار محروم جامعه پرداخته اند.

افزون بر مطالب ذکر شده، آقای دکتر در عرصه های عمرانی، آبادانی، کشاورزی در منطقه خود به ویژه در زادگاه خویش لیالستان بی بهره از تلاش نبوده،بلکه در این زمینه و یار و یاور مردم منطقه خود بوده و همه این امور تجربه های مفید اجرایی را برای ایشان به ارمغان آورده است و این تجارب وی را برآن داشت تا با پشتوانه تعهد و استفاده از تخصص مشاوران خویش و صداقت و پشتکار خود بر مشکلات و مسایل عدیده منطقه ( از قبیل بیکاری، پر کردن اوقات فراغت و ایجاد مکان های ورزشی و حمایت از هیات های مختلف ورزشی برای به سازی بهداشت روانی جامعه و جوانان ) فایق آید و همه اینها خارج از شناخت آرمان ها و اهداف اسلامی و موضع گیری سیاسی ایشان با دیدگاه «ما برای همه، نه همه برای ما» نبوده است.